PERU - BOLIWIA - KOLOROWY ŚWIAT INDIAN

PERU
Płaskowyż Nazca
Nazca - to pustynny płaskowyż w Ameryce Południowej położony w południowo-zachodniej części Peru. Rysunki z Nazca intrygują archeologów i badaczy z całego świata. System linii rozciąga się na powierzchni ponad 500km2 . Linie zostały odkryte w 1926 r. przez Alfreda Kroebera Mejia Xessepe. Układają się w różnego rodzaju figury i zwierzęta (pająk, małapa, kondor, koliber itd.). Zostały stworzone przez Indian Nazca między 300 p.n.e. a 900 n.e. 
Drogą Panamerykańską do Arequipy
Droga Panamerykańska - Pan American Highway lub Carretera Panamericana to sieć dróg samochodowych długości ponad 30 tys. km łącząca kraje Ameryki Północnej i Południowej. Zaczyna się na Alasce, biegnie przez Amerykę Środkową, a kończy w Ziemi Ognistej w Argentynie. Ciekawostką jest fakt, że na odcinku pomiędzy Panamą a Kolumbią droga nagle się urywa, ze względu na dżunglę.
   
Dzień w Arequipie
Miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru. Została założona w 1540 r. przez Garcí Manuel de Carbajal, emisariusza Francisco Pizarro. W 2000 roku Stare Miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niedaleko znajdują się wulkany Chachani i El Misti.
W drodze do Chivay - miasteczka indiańskie okolic doliny rzeki Colca
Droga wijąca się wśród wiecznie ośnieżonych szczytów o wysokości 6000 m.n.p.m., gdzie rozwinęło się życie w malowniczych indiańskich wioskach peruwiańskich górali, pasących stada lam i wikunii. 
     
Canion rzeki Colca, Krzyż Kondorów i malownicze wioski indiańskie
Kanion, którego ściany wznoszą się z lewej strony na ponad 3200 m nad poziom rzeki, zaś z prawej - na 4200 m, jest najgłębszym na świecie; (jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA). Kanion ma długość 120 kilometrów. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności.

Pierwsze przepłynięcie kanionu nastąpiło kajakiem w 1981 roku. Dokonali tego Polacy: Andrzej Pietowski i Piotr Chmieliński, Jerzy Majcherczyk ,Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak podczas wyprawy kajakowej Canoandes 79, wpisane zostało w 1984 roku do Księgi Rekordów Guinnessa.

   
   
Wioska Chucuito i Pomata
Chucuito - wioska znana z posążków fallicznych umieszczonych w miejscowej świątyni.
Pomata - tu znajduje się kościół Dominikanów z oknami z przezroczystego alabastru
   
   
   
Na granicy peruwiańsko - boliwijskiej
   
       
BOLIWIA
Ruiny Tiahuanaco
Tiahuanaco (w języku keczua) lub Tiwanaku (w języku ajmara) - ruiny prekolumbijskiego miasta w zachodniej Boliwii, leżącego na wysokości 3962 m.n.p.m., wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Tu rozwijała się jedna z najważniejszych kultur środkowoandyjskich, od III do XII wieku, swój największy rozkwit osiągnęła w VI - X wieku. 
 
W drodze do La Paz
La Paz
La Paz -  miasto w Boliwii, siedziba rządu (stolicą konstytucyjną jest Sucre). Zamieszkuje go około  1,1 mln mieszkańców. Położone jest w Andach Środkowych na wysokości od 3600-4100 m n.p.m., nad brzegami rzeki La Paz, u podnóża masywu wulkanicznego Illimani - 6438 m.n.p.m.. Jest to najwyżej położona stolica na świecie. 
Valle de La Luna - Księżycowa Dolina -  położona jest 10 km od centrum La Paz, w głębi wąwozu rzeki Choaueyap., Zachwyca swoim "nieziemskim" księżycowym krajobrazem. Ze skał osadowych koloru żółtawo-brązowego erozja wodna i powietrzna wykształciła formy skalne o niesamowitych, fantastycznych kształtach. Skały te stanowią cały system korytarzy na kształt labiryntu i stwarzają niesamowite wrażenie. Całość dopełnia roślinność klimatu pustynnego - nieliczne kaktusy i sukulenty.
   
Punkt widokowy - w oddali wulkan Illimani - 6438 m.n.p.m
 
Targ Czarowników oraz centrum miasta
Przeprawa przez jezioro Titicaca, w drodze do Copacabana
   
Copacabana

To miasteczko na jednym z półwyspów jeziora Titicaca, dokąd co roku – od prawieków – udają się liczni pielgrzymi. Nadchodzą ze strony boliwijskiej, peruwiańskiej, a także z północnego Chile. Mieści się tu  cudami słynące sanktuarium maryjne. Przed przybyciem na te tereny pierwszych chrześcijańskich misjonarzy w roku 1535 znajdował się tu wielki ośrodek ku czci bóstw rodzimych. Wraz z podjęciem pracy ewangelizacyjnej misjonarze wznieśli tam wielki kościół ku czci Maryi.

Do dzisiaj całe rodziny i grupy parafialne pielgrzymują do tego szczególnego miejsca. Wielu odbywa tę pielgrzymkę pieszo, inni – samochodami, autobusami czy łodziami. Przychodzą do świątyni i starają się podejść jak najbliżej cudownego obrazu. Długo modlą się, przedstawiając Maryi swoje problemy, troski, bóle i zmartwienia. Następnie kierują swoje kroki ku „czarnej kaplicy” – miejscu palenia świeczek, aby we wszystkich swoich intencjach zapalić po jednej świeczce.

   
PERU
Wyspy Uros na Jeziorze Titicaca
Wyspy Uros - to pływające wyspy na Jeziorze Titicaca, na których w trzcinowych chatkach od czterech wieków żyją Indianie z plemienia Uru. 
   
   
Sillustani
W miejscowości tej znajduje się cmentarzysko - grobowe kurhany w kształcie wież, w których pierwotni mieszkańcy tych okolic, Lud Collas, grzebali ważnych zmarłych.
 
Wioska indiańska okolic miejscowości Sillustani
 
   
w drodze ...
     
Świątynia Boga Wiracocha
W drodze do Machu Picchu
   
Machu Picchu (keczuastary szczyt) – najlepiej zachowane miasto Inków. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich nad rzeką Urubamba. Miasto powstało w XV wieku według kompleksowo opracowanego planu, opuszczone ok. 1537 r. z nieznanych powodów.

Ruiny miasta początkowo utożsamiano z Vilcabambą, ostatnią stolicą Inków. Na pobliskich zboczach znajdują się tarasy uprawne. Miasto-twierdza zostało zbudowane z jasnego granitu. Budowniczowie maksymalnie wykorzystali istniejącą rzeźbę terenu łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami. W niższej, wschodniej części miasta znajdują się pozostałości dzielnic mieszkalnych. Położona wyżej część zachodnia to zabudowania centrum kulturowego. Stąd można przejść do położonego najwyżej obserwatorium astronomicznego. Intihuatana (miejsce, gdzie przystaje słońce).

Położone na różnych poziomach miasto miało system kanałów doprowadzających wodę zbieraną wcześniej w wykutych w skale zbiornikach. Najbardziej widocznym elementem architektury są wszechobecne schody. Doliczono się 1200 stopni. Zapewniały one komunikację wewnątrz tego położonego na różnych poziomach miasta.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

   
Ruiny Świątyni we wsi Pisac oraz największy bazar w Andach
   
   
w drodze ...
     
Ollantaytambo - niedokończona świątynia Słońca
Chincheros -  wioska w stylu kolonialnym
Tambomachay 
Jest to budowla złożona z dwóch brył w kształcie tarasów wykonanych z wygładzonych ciosów kamiennych. Po nich nieustannie przepływa woda o właściwościach leczniczych. W murach wykonane są ślepe wnęki o wysokości ponad 1,5 m. Miejsce to, najprawdopodobniej związane z kultem wody, nazywane jest Kąpieliskiem Inki.
     
  Ruiny Qengo i Puca Pucara
   
Sacsahuaman
Znajduje się tu potężna twierdza wzniesiona po 1438 przez Inków w pobliżu stolicy ich państwa Cuzcio. Zbudowana została na kształt paszczy pumy (22 zygzaki twierdzy to 22 zęby pumy). W czasie pokoju był to ośrodek kultu religijnego i miejsce stacjonowania garnizonu wojskowego, zaś w czasie wojny służył jako schronienie dla mieszkańców Cuzco.

Na terenie Sacsahuaman zachowały się mury wzniesione z ogromnych głazów, łączonych bez użycia zaprawy. Wnętrze fortecy stanowiły trzy wznoszące się tarasy, na których zbudowano pomieszczenia mieszkalne, magazynowe, zbiornik wody i biegnący pod powierzchnią gruntu system kamiennych kanałów. W 1536 roku przez 5 miesięcy bronił się tu władca Inków Manko Inka, stojący na czele antyhiszpańskiego powstania. Po zdobyciu przez Hiszpanów forteca była systematycznie burzona.
   
Cuzco
to miasto położone w południowej części Peru na wysokości  ok 3300 m n.p.m. Zostało ono założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca w XII wieku. W 1533 roku  zostało zdobyte przez oddziały Francisco Pizarro. Podczas powstania Manco Inki w 1536 r. miasto zostało spalone, a na jego miejscu Hiszpanie wznieśli swoje miasto. Kilkakrotniebyło nawiedzane przez silne trzęsienia ziemi. W czasach Imperium Inków w Cuzco znajdowała się stolica państwa.  W języku keczua  Cuzco oznacza pępek świata, lub, według innej wersji, pochodzi od keczuańskiej frazy "qusqu wanka", skała sowy.